Szkolenia 

dla osób pracujących z dziećmi


Nasz cel

Zależy nam na tym, aby osoby biorące udział w naszym warsztacie wyszły z gotowymi pomysłami na zabawy do wykorzystania w codziennej pracy z dziećmi w przedszkolu i szkole. 

Treści szkoleń


Integracja i zabawa

Tańczymy, bawimy się i śpiewamy. Ważne jest dla nas aby proponowane przez nas zabawy zostały przećwiczone i doświadczone nie tylko na poziomie intelektualnym lecz również poprzez ciało. Oprócz ruchu jest również czas na siedzenie w kręgu, pytania i dzielenie się spostrzeżeniami.

Wprowadzamy luźną atmosferę. Podczas szkolenia usłyszycie muzykę graną przez nas na żywo na akustycznych instrumentach. To okazja do integracji i dobrej zabawy w grupie. 


Dostępne szkolenia

Zabawy
inspirowane lasem

Folklor dziecięcy i zabawy ludowe to skarbnica wiedzy, z którą warto się zapoznać i korzystać na co dzień.  

Dla kogo? nauczycielek przedszkoli i nauczania początkowego, animatorów pracujących w instytucjach kultury oraz rodziców.

Czas trwania: do 3 godzin 

Tradycyjne
zabawy dla dzieci

Najbardziej znane i lubiane zabawy, na których wychowały się pokolenia, także dziś są aktualne i pomagają dzieciom w rozwoju. 

Dla kogo? Dla osób spoza Polski, kadry pedagogicznej jako forma integracji oraz dla rodzin.

Czas trwania: do 3 godzin 

Patronat i Wiedza

Dzięki współpracy z programem Mały Kolberg mamy pewność, że zachowujemy wysokie standardy etnograficzne i metodyczne.  

Materiały i nagrania

Każda osoba uczestnicząca w szkoleniu otrzyma opisy zabaw w formie broszury z QR kodem oraz muzykę w formacie MP3, którą może wykorzystać w pracy z dziećmi. 

Udostępniamy autorskie utwory oraz odsyłamy do muzyki innych zespołów i materiałów archiwalnych.

Potwierdzenie udziału

Osoby uczestniczące w szkoleniu otrzymają na adres e-mail zaświadczenie i potwierdzenie udziału w szkoleniu z podsumowaniem tematów i liczbą godzin.


Dlaczego warto?

Kontakt z ludowymi tradycjami muzycznymi jest szczególnie cenny dla dzieci - buduje więź z ich najbliższą okolicą i regionem, daje poczucie dumy z miejsca, w którym żyją.
Dzieci poznając i ucząc się o lokalnych tradycjach rozwijają świadomość kulturową i zrozumienie własnych korzeni.

Umuzykalnienie: Kontakt z muzyką tradycyjną graną na żywo rozwija inteligencję muzyczną. Dzieci zapoznają się z nietypowymi już dzisiaj skalami muzycznymi.

Kształtowanie emocji: Muzyka ludowa jest pełna emocji i uczuć, co pozwala dzieciom na rozwijanie ich wrażliwości emocjonalnej.

Łączenie pokoleń: Ludowe tradycje muzyczne są często przekazywane z pokolenia na pokolenie, co pozwala dzieciom na łączenie się z ich rodziną i społecznością lokalną.

Skontaktuj się z nami!

Możemy zorganizować szkolenie w Twojej placówce a może już planujemy spotkanie w Twojej okolicy?

Prowadzący:

Osoby tworzące zespół Kukaj Kukawko. Od lat edukują poprzez zabawę i taniec korzystając z folkloru dziecięcego oraz muzyki tradycyjnej różnych regionów Polski

Witold Roy Zalewski 

Prowadzi warsztaty dla dzieci w ośrodkach kultury, szkołach, przedszkolach i festiwalach ogólnopolskich. Od 10 lat współtworzy program Mały Kolberg dokumentujący zabawy dziecięce różnych regionów Polski. Gra na akordeonie, skrzypcach, fletach i innych ludowych instrumentach. Jest samoukiem. Od 20 lat bierze udział w warsztatach i szkołach muzyki tradycyjnej. Pochodzi z Wielkopolski.

Specjalizuje się w tworzeniu żywego kontaktu z muzyką przez zabawę, taniec i śpiew. Jako śpiewak uczy też prawidłowego oddychania w śpiewie. Bliska jest mu praca ze wspólnym pulsem oraz głębokie słuchanie.

Jest redaktorem dwóch publikacji z serii Mały Kolberg - Niezbędnik, strony internetowej malykolberg.pl oraz współautorem artykułów na temat włączania tradycji w życie społeczności lokalnych. 

Współpracował z: Forum Muzyki Tradycyjnej, Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca, Fundacją Bullerbyn, Fundacją Rozwoju Dzieci, Fundacją Muzyka Jest Dla Wszystkich, Polskim Stowarzyszeniem Edukacji i Animacji Muzycznej PSEiAM.


Patrycja Kuczyńska

Pracuje z dziećmi w różnym wieku w placówkach oświaty i kultury. Od 12 lat prowadzi zajęcia pod nazwą "Zabawy Ludowe". Magister etnologii, dyplomowana Instruktorka Tańca Ludowego. Pochodzi z Kurpi Zielonych z rodziny pasjonującej się folklorem.

Prowadziła warsztaty tańca dla dzieci i dorosłych: w Czechach, Portugalii, Hiszpanii, Chorwacji, Austrii, Rumunii, Irlandii, Niemczech, Albanii, Włoszech, na Litwie. Występowała jako instruktorka tańca w serii filmów pt.: 'Z przytupem" dla TVP Kultura oraz dla portalu TaniecTradycyjny.pl. Kiedy nie tańczy - śpiewa, gra na bębnie obręczowym, barabanie oraz własnoręcznie zbudowanej basetli. 

Prowadziła szkolenia w programie Mały Kolberg oraz dla Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska oraz dla międzynarodowej grupy nauczycielek Erasmus+.

Współpracowała z Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Forum Muzyki Tradycyjnej, Domem Tańca, Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca, Fundacją Rozwoju Dzieci, Fundacją Muzyka Jest Dla Wszystkich.

Dominika Oczepa

Współpracuje z grupami teatralnymi i muzycznymi grającymi dla rodzin. Skończyła Szkołę Muzyczną I stopnia. Studiuje muzykoterapię na Akademii Muzycznej w Łodzi. Pracowała w przedszkolach leśnych jako opiekunka. Absolwentka kursu Leśnych Przewodniczek i kursu opiekunów Fundacji Bullerbyn. Gra na skrzypcach i śpiewa. Od 10 lat bierze udział w warsztatach i szkołach muzyki tradycyjnej. Pochodzi z Wielkopolski.

Prowadziła szkolenia w programie Mały Kolberg, region kaliski.

Współpracowała z Teatrem Mozaika, Programem Drugim Polskiego Radia, Festiwalem Wszystkie Mazurki Świata, Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Forum Muzyki Tradycyjnej, Domem Tańca, Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca, Fundacją Rozwoju Dzieci, Fundacją Muzyka Jest Dla Wszystkich.