Szkolenia
dla osób pracujących z dziećmi
Nasz cel
Zależy nam na tym, aby osoby biorące udział w naszym warsztacie wyszły z gotowymi pomysłami na zabawy do wykorzystania w codziennej pracy z dziećmi w przedszkolu i szkole.
Treści szkoleń
Jak opowiadać o naturze przez zabawę,
Jak włączyć dawne zabawy w codzienną pracę z dziećmi,
Jak integrować grupę poprzez muzykę ludową,
Co muzyka i tradycja daje dzieciom.
Integracja i zabawa
Tańczymy, bawimy się i śpiewamy. Ważne jest dla nas aby proponowane przez nas zabawy zostały przećwiczone i doświadczone nie tylko na poziomie intelektualnym lecz również poprzez ciało. Oprócz ruchu jest również czas na siedzenie w kręgu, pytania i dzielenie się spostrzeżeniami.
Wprowadzamy luźną atmosferę. Podczas szkolenia usłyszycie muzykę graną przez nas na żywo na akustycznych instrumentach. To okazja do integracji i dobrej zabawy w grupie.
Dostępne szkolenia
Zabawy
inspirowane lasem
Folklor dziecięcy i zabawy ludowe to skarbnica wiedzy, z którą warto się zapoznać i korzystać na co dzień.
Dla kogo? nauczycielek przedszkoli i nauczania początkowego, animatorów pracujących w instytucjach kultury oraz rodziców.
Opowiadamy o naturze poprzez zabawę.
Włączmy dawne zabawy taneczne w codzienną pracę z dziećmi.
Integrujemy grupę za pomocą muzyki ludowej i autorskich piosenek.
Czas trwania: do 3 godzin
Tradycyjne
zabawy dla dzieci
Najbardziej znane i lubiane zabawy, na których wychowały się pokolenia, także dziś są aktualne i pomagają dzieciom w rozwoju.
Dla kogo? Dla osób spoza Polski, kadry pedagogicznej jako forma integracji oraz dla rodzin.
Wprowadzamy w świat tradycyjnych polskich tańców i piosenek.
Wzmacniamy pewność siebie przez pracę z własnymi zasobami.
Dostarczamy nagrania, teksty i opisy zabaw do wykorzystania na zajęciach.
Czas trwania: do 3 godzin
Patronat i Wiedza
Dzięki współpracy z programem Mały Kolberg mamy pewność, że zachowujemy wysokie standardy etnograficzne i metodyczne.
Materiały i nagrania
Każda osoba uczestnicząca w szkoleniu otrzyma opisy zabaw w formie broszury z QR kodem oraz muzykę w formacie MP3, którą może wykorzystać w pracy z dziećmi.
Udostępniamy autorskie utwory oraz odsyłamy do muzyki innych zespołów i materiałów archiwalnych.
Potwierdzenie udziału
Osoby uczestniczące w szkoleniu otrzymają na adres e-mail zaświadczenie i potwierdzenie udziału w szkoleniu z podsumowaniem tematów i liczbą godzin.
Dlaczego warto?
Kontakt z ludowymi tradycjami muzycznymi jest szczególnie cenny dla dzieci - buduje więź z ich najbliższą okolicą i regionem, daje poczucie dumy z miejsca, w którym żyją.
Dzieci poznając i ucząc się o lokalnych tradycjach rozwijają świadomość kulturową i zrozumienie własnych korzeni.
Umuzykalnienie: Kontakt z muzyką tradycyjną graną na żywo rozwija inteligencję muzyczną. Dzieci zapoznają się z nietypowymi już dzisiaj skalami muzycznymi.
Kształtowanie emocji: Muzyka ludowa jest pełna emocji i uczuć, co pozwala dzieciom na rozwijanie ich wrażliwości emocjonalnej.
Łączenie pokoleń: Ludowe tradycje muzyczne są często przekazywane z pokolenia na pokolenie, co pozwala dzieciom na łączenie się z ich rodziną i społecznością lokalną.
Skontaktuj się z nami!
Możemy zorganizować szkolenie w Twojej placówce a może już planujemy spotkanie w Twojej okolicy?
Prowadzący:
Osoby tworzące zespół Kukaj Kukawko. Od lat edukują poprzez zabawę i taniec korzystając z folkloru dziecięcego oraz muzyki tradycyjnej różnych regionów Polski
Witold Roy Zalewski
Prowadzi warsztaty dla dzieci w ośrodkach kultury, szkołach, przedszkolach i festiwalach ogólnopolskich. Od 10 lat współtworzy program Mały Kolberg dokumentujący zabawy dziecięce różnych regionów Polski. Gra na akordeonie, skrzypcach, fletach i innych ludowych instrumentach. Jest samoukiem. Od 20 lat bierze udział w warsztatach i szkołach muzyki tradycyjnej. Pochodzi z Wielkopolski.
Specjalizuje się w tworzeniu żywego kontaktu z muzyką przez zabawę, taniec i śpiew. Jako śpiewak uczy też prawidłowego oddychania w śpiewie. Bliska jest mu praca ze wspólnym pulsem oraz głębokie słuchanie.
Jest redaktorem dwóch publikacji z serii Mały Kolberg - Niezbędnik, strony internetowej malykolberg.pl oraz współautorem artykułów na temat włączania tradycji w życie społeczności lokalnych.
Współpracował z: Forum Muzyki Tradycyjnej, Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca, Fundacją Bullerbyn, Fundacją Rozwoju Dzieci, Fundacją Muzyka Jest Dla Wszystkich, Polskim Stowarzyszeniem Edukacji i Animacji Muzycznej PSEiAM.
Patrycja Kuczyńska
Pracuje z dziećmi w różnym wieku w placówkach oświaty i kultury. Od 12 lat prowadzi zajęcia pod nazwą "Zabawy Ludowe". Magister etnologii, dyplomowana Instruktorka Tańca Ludowego. Pochodzi z Kurpi Zielonych z rodziny pasjonującej się folklorem.
Prowadziła warsztaty tańca dla dzieci i dorosłych: w Czechach, Portugalii, Hiszpanii, Chorwacji, Austrii, Rumunii, Irlandii, Niemczech, Albanii, Włoszech, na Litwie. Występowała jako instruktorka tańca w serii filmów pt.: 'Z przytupem" dla TVP Kultura oraz dla portalu TaniecTradycyjny.pl. Kiedy nie tańczy - śpiewa, gra na bębnie obręczowym, barabanie oraz własnoręcznie zbudowanej basetli.
Prowadziła szkolenia w programie Mały Kolberg oraz dla Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska oraz dla międzynarodowej grupy nauczycielek Erasmus+.
Współpracowała z Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Forum Muzyki Tradycyjnej, Domem Tańca, Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca, Fundacją Rozwoju Dzieci, Fundacją Muzyka Jest Dla Wszystkich.
Dominika Oczepa
Współpracuje z grupami teatralnymi i muzycznymi grającymi dla rodzin. Skończyła Szkołę Muzyczną I stopnia. Studiuje muzykoterapię na Akademii Muzycznej w Łodzi. Pracowała w przedszkolach leśnych jako opiekunka. Absolwentka kursu Leśnych Przewodniczek i kursu opiekunów Fundacji Bullerbyn. Gra na skrzypcach i śpiewa. Od 10 lat bierze udział w warsztatach i szkołach muzyki tradycyjnej. Pochodzi z Wielkopolski.
Prowadziła szkolenia w programie Mały Kolberg, region kaliski.
Współpracowała z Teatrem Mozaika, Programem Drugim Polskiego Radia, Festiwalem Wszystkie Mazurki Świata, Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Forum Muzyki Tradycyjnej, Domem Tańca, Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca, Fundacją Rozwoju Dzieci, Fundacją Muzyka Jest Dla Wszystkich.